Úvod > Koncovka - bezdírková píšťala

Koncovka - bezdírková píšťala

Zboží se již neprodává
Katalogové číslo:
Dostupnost:Není skladem
Záruka:24 Měsíců
Množství:1 ks


Popis

  

Mezi starými lidovými hudebními nástroji můžeme najít mnoho pozoruhodných důkazů umu a hudebního nadání našich předků. Velmi zajímavý a přitom dnes již pro širší veřejnost málem neznámý nástroj je tzv. koncovka nebo-li bezdírková píšťala.

 Je to v podstatě dlouhá trubka ze dřeva černého bezu, s vnitřním vrtáním cca 16 mm. Základní tón koncovky závisí od její délky. Čím kratší délka, tím vyšší základní tón a naopak. Na spodním konci je píšťala volně otevřená a na horním konci má stejnou zvukovou hranu (labium) jako pastýřská píšťala.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční práci a každý nástroj je svým způsobem jedinečný, bude se nástroj, který obdržíte, lehce lišit barvou a v drobných detailech od nástrojů zobrazených na fotkách.

 

V případě zájmu o výrobu specifického nástroje či konzultace o výrobku, můžete kontaktovat přímo výrobce: Rostislav Žďársky - mob. 775 337 026

 

Vyrobeno v ČR

 

 

                                                                      Přehrát - Koncovka - bezdírková píšťala- ladění C -délka 30 cm

 Klikněte sem pro přehrání zvuku:  Koncovka - bezdírková píšťala- ladění C -délka 30 cm.

 

 

 

Způsob hraní na koncovku.

 

Výška tónu závisí na síle proudícího vzduchu a zakrývání a otevírání spodního otvoru. Odtud je pravděpodovně odvozen název nástroje - koncovka.

 

Pokud hledáte koncertní nástroj zvládající bravurně notové zápisy, budete zklamání. Koncovka obsahuje pouze přirozené tóny, například stupnice koncovky laděné v "C" se skládá z tónů: C,G,C,/E, G,A#,C,/D,E,F#,G,A,B,/H,C,.. Nejhlubší tóny se nazývají zemská stupnice, potom následují tóny vodní stupnice, vzdušné stupnice a ohnivé stupnice

 

Zdánlivá nevýhoda chybějících tónů přináší obrovskou výhodu: na koncovku nelze hrát falešně a všechny tóny správně vyrobené koncovky spolu ladí. Společné hraní více sladěných koncovek je vždy harmonické.

 

Nutnost plného ovládání dechu při hře je v současné době nedoceněné. Hra na koncovku blahodárně působí na alergiky a astmatiky a přitom není nutné složité učení prstokladu, jako u fléten. Hra je plně intuitivní a zvládnou jí i malé děti.

 

Na koncovku lze hrát meditační hudbu, ale i sóla a písně. Při hře na koncovku se uplatňuje cit. Tón se vyrábí změnou síly dechu. Tón vlastně vzniká již v bránici, ve které se vytváří potřebné napětí. Jinak je zapotřebí úplné uvolnění a cit.

 

 

Zdroj (text ): www.ekovesnicky.cz

Vítejte v e-shopu Pentaton,

který je zaměřen na prodej pentatonických hudebních nástrojů.  Pentatonika je vhodná především pro předškolní a mladší školní děti a velmi dobře použitelná v muzikoterapii i při meditacích a různých terapeutických technikách.

 

                DOPRAVA  v ČR

 

 Zásilkovna od 47 Kč
 DPD od 87 Kč
 Česká pošta od 87 Kč

 

 

 

 

 

Mrkněte na náš nový eshop: 

          detske-kostky.cz

 

 

kde můžete koupit dřevěné kostky pro děti

nebo si sestavit stavebnici dle Vašich představ.

 

Novinky

Pokud chcete posílat novinky na email: