Úvod > Pastýřská píšťala - dřevěná šestidírková

Pastýřská píšťala - dřevěná šestidírková

Zboží se již neprodává
Katalogové číslo:
Dostupnost:Není skladem
Záruka:24 Měsíců
Množství:1 ks


Popis

 

V dnešní době věnujeme mnoho pozornosti etnickým hudebním nástrojům z ciziny. Bubny, australské didgeridoo, japonské bambusové flétny a podobně. Ale i u nás a u našich nejbližších sousedů se najde mnoho velmi zajímavých lidových (tedy etnických) hudebních nástrojů. Jedním takovým je např. pastýřská píšťala, která podle mého názoru směle snese srovnání se svými japonskými bambusovými příbuznými.

 

Pastýřská píšťala patří k nejrozšířenějším lidovým hudebním nástrojům. Je to zároveň jeden z nejstarších hudebních nástrojů, které lidstvo používá. Na stejné píšťaly se prokazatelně hrálo již v gotice, ale nepochybně i mnohem mnohem dříve.

 

Na pastýřskou píšťalu – jak sám název napovídá – hráli hlavně pastýři ovcí. Z tohoto důvodu byla tato píšťala spíše nástrojem, který sloužil těmto lidem pro rozjímání, pomocí něhož vyjadřovali své prožitky o samotě - neboť hlídání ovcí bylo velmi samotářské "povolání". Obvykle nebyla (podobně jako fujara) používána pro hromadné hraní. Na píšťaly i fujary hrálo společně nejvíše pár lidí a i to zřejmě jen vzácně. Myslím si tedy, že jak pastýřské píšťaly, tak fujaru můžeme označit bez obav za hudební nástroje používané k meditaci – proto si myslím, že je můžeme směle srovnávat s asijskými bambusovými flétnami...

 

Pastýřskou píšťalu si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích (klikněte na zmenšeninu, zobrazí se vám větší fotografie). Na fotkách je píšťala, kterou vyrobil pan Rostislav Žďársky. Je to G píšťala, délky cca. 45 cm. Má – stejně jako všechny pastýřské píšťaly - rovné válcové vnitřní vrtání (na rozdíl od barokních zobcových fléten, které mají kuželovité vnitřní vrtání). Je vyrobena ze dřeva černého bezu.

 

Pastýřská píšťala má 6 tónových otvorů a na rozdíl od barokních fléten nemá žádnou zadní tónovou dírku. Vyšší tóny se u ní hrají stejnými hmaty, ale s přefukem (silnějším fouknutím). Hrana (labium), na níž vzniká tón, u ní ale není umístěna v jedné řadě s tónovými dírkami, jak jsme zvyklí u fléten. Ale je spolu se vzduchovým kanálem pootočena o 180 stupňů. Je to dáno tím, že pastýřská píšťala má rovný horní konec, nemá ho vybraný do zobce jako zobcové flétny, takže kdyby byla hrana a vzduchový kanál umístěna stejně jako u fléten, hrálo by se na píšťalu velmi obtížně. K ústům se tedy přikládá spodní část horního konce píšťaly.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční práci a každý nástroj je svým způsobem jedinečný, bude se nástroj, který obdržíte, lehce lišit barvou a v drobných detailech od nástrojů zobrazených na fotkách.

 

V případě zájmu o výrobu specifického nástroje či konzultace o výrobku, můžete kontaktovat přímo výrobce: Rostislav Žďársky - mob. 775 337 026

 

Vyrobeno v ČR

 

                                     Přehrát - Pastýřská píšťala - dřevěná šestidírková

 

Klikněte sem pro přehrání zvuku: Pastýřská píšťala - dřevěná šestidírková.

 

 

Zdroj (text ): www.ekovesnicky.cz

Vítejte v e-shopu Pentaton,

který je zaměřen na prodej pentatonických hudebních nástrojů.  Pentatonika je vhodná především pro předškolní a mladší školní děti a velmi dobře použitelná v muzikoterapii i při meditacích a různých terapeutických technikách.

 

                DOPRAVA  v ČR

 

 Zásilkovna od 47 Kč
 DPD od 87 Kč
 Česká pošta od 87 Kč

 

 

 

 

 

Mrkněte na náš nový eshop: 

          detske-kostky.cz

 

 

kde můžete koupit dřevěné kostky pro děti

nebo si sestavit stavebnici dle Vašich představ.

 

Novinky

Pokud chcete posílat novinky na email: